Wypoczynek letni w górach 2009 – (01.09.2009)

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Bełchatowie oprócz prowadzenia na terenie miasta dwóch placówek: Świetlicy Środowiskowej „ Arka” i Schroniska dla bezdomnych corocznie jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci z terenu miasta i gminy Bełchatów w tym podopiecznych Świetlicy. Dla zdecydowanej większości z nich jest to jedyna forma spędzenia wakacji poza domem. Chętnych do wyjazdu jest o wiele więcej niż miejsc, dlatego corocznie wspólnie z MOPS-em ustalana jest lista „kolonijnych szczęśliwców”. W tym roku dzieci wyjechały do Białego Dunajca. Zostały utworzone trzy turnusy, które trwały od początku lipca do połowy sierpnia. W pierwszym brały udział dzieciaki do 13 roku życia, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, drugi turnus to chłopcy w wieku 13-16 lat, a trzeci to dziewczęta również w wieku 13-16 lat.

Na każdym z turnusów dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji. Faktem jest, że większość tych dzieciaków nigdy nie widziało gór, a dla części to był pierwszy wyjazd z rodzinnej miejscowości. Podczas pobytu na koloniach dzieci mogły zwiedzić górskie miejscowości takie jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, były też w rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II, Wadowicach, gdzie mogły zobaczyć jego Dom, z wieloma pamiątkami z jego życia oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, która była min. miejscem chrztu Ojca Świętego. Dzieci były także w Inwałdzie w parku miniatur, w którym mogły zobaczyć najpiękniejsze i najsłynniejsze budowle całego świata w wersji mini.

Oprócz zwiedzania miast grupy wyruszały tez jak na prawdziwych turystów przystało na szlaki górskie. Młodsze dzieci spacerowały po tatrzańskich dolinach, takich jak Kościeliska, Białego, czy Strążyska, starsze grupy wyruszały wyżej. I tak młodzież mogła zobaczyć Czarny Staw Gąsienicowy położony na wysokości 1624 m.n.p.m, Schronisko górskie Murowaniec, oraz Rusinową Polanę, a także wdrapać się na Gęsią Szyję położoną 1489 m.n.p.m. Duża atrakcją był wyjazd na termy podhalańskie, czyli do kompleksu basenów z ciepłą wodą. Dzieci miały też okazję wjechać wyciągiem narciarskim na Gubałówkę, czy zobaczyć przepiękne góralskie Kościoły, takie jak Jaszczurówka czy Sanktuarium na Krzeptówkach oraz możliwość uczestniczenia w prawdziwej góralskiej Mszy Świętej. Oprócz licznych wyjazdów i wycieczek w samym Białym Dunajcu czas był wypełniony do ostatniej minuty. Spacery po pięknej okolicy, kąpiele w rzece, dyskoteki, karaoke, zawody sportowe, konkursy plastyczne, projekcje filmów, gry i zabawy integracyjne, to wszystko było udziałem młodszych i starszych uczestników kolonii.

Dla wielu dzieci tegoroczny wyjazd był wyjątkowy i do dzisiaj wspominają go z uśmiechem na twarzy.

Kolonie letnie – (01.09.2009)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × three =