W dzisiejszym świecie doświadczamy wielu zachowań niewłaściwych, a nawet często agresywnych ze strony dzieci i młodzieży. Co jest tego przyczyną? Do końca nie wiadomo. Czy to predyspozycje osobowościowe danego dziecka, czy warunki społeczne w jakich przebywa, czyli ciągły pęd za pieniądzem i często brak czasu dla dzieci ze strony dorosłych. Aby pomóc rodzicom w ich pracy nad wychowaniem dzieci, obok szkoły, istnieją placówki takie jak świetlice. W Bełchatowie jedną z takich placówek jest Świetlica Środowiskowa „Arka” prowadzona przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Świetlica znajduje się niedaleko stadionu GKS Bełchatów oraz żłobka miejskiego, w niewielkim kolorowo pomalowanym budynku. Obecnie liczy ona 30 wychowanków w wieku od 6 do 18 lat, nad których bezpieczeństwem czuwa dwóch wychowawców, praktykantka i wolontariuszka. Wychowankowie świetlicy, oprócz tego, iż maja gdzie spędzić wolny czas, korzystają również z różnego rodzaju zajęć organizowanych w placówce. Opiekunowie przede wszystkim pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji i nauce oraz w wyrównywaniu braków szkolnych. Staramy się również rzeczowo wspierać dzieci poprzez organizowanie wyprawek szkolnych. Nasza praca opiekuńczo- wychowawcza polega także na organizowaniu czasu dzieciakom poprzez różne zabawy, konkursy, gry. W sali plastycznej dzieciaki uczą się wykonywać różne dekoracje, malują, rysują, wykorzystując w swoich pracach różne techniki plastyczne (malowanie tuszem, kredą pastelową, farbami, wycinanie, świecowanie rysunków, itp.). W sali zabaw dzieci rozwijają swoje umiejętności w przyjemny sposób z wykorzystaniem gier i zabawek typu memory, puzzle, szachy, warcaby, klocki, itp. Posiadamy również salę telewizyjną, w której wraz z wychowankami oglądamy filmy zarówno te rozrywkowe, jak i edukacyjne. Najważniejszą salą w naszej świetlicy jest sala do nauki. W tym pomieszczeniu obowiązuję cisza, gdyż każdy musi skupić się nad swoimi zadaniami szkolnymi. A najbardziej rozrywkowa jest duża sala, na której organizujemy różne zawody, konkursy, gramy w tenisa stołowego, a także obchodzimy różne uroczystości.

W świetlicy prowadzony jest program profilaktyki uzależnień. Chcemy pokazać dzieciakom, że używki wcale nie są do życia potrzebne i są szkodliwe dla zdrowia człowieka, nauczyć jak odmawiać, gdy ktoś nam proponuje zażycie szkodliwych substancji oraz pokazać w jaki sposób można spędzać czas przyjemnie bez używania tego typu środków.

Oprócz tego nasi wychowankowie mają zapewnione dwa posiłki w ciągu dnia, o które dba nasza niezawodna Pani Hania – osoba do której zawsze można przyjść się wyżalić, a ona wysłucha i pocieszy jakimś słodkim drobiazgiem..

Organizujemy również wycieczki na basen, do kina, itp.

Aktualnie razem z dziećmi pracujemy nad przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Wychowankowie angażują się w przygotowanie świątecznego wystroju świetlicy, ćwiczą śpiewanie kolęd, aby na uroczystej kolacji wigilijnej wspaniale wystąpić przed rodzicami.  Za swoje trudny na pewno zostaną nagrodzone przez Świętego Mikołaja paczkami pełnymi słodyczy.

Zapraszamy do nas! Dla wszystkich dzieci drzwi otwarte! Czekamy także na wolontariuszy.

 

Arka, znajdzie się miejsce dla każdego dziecka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − 2 =